animationnation mission statementunited we brandanimationnation facebook
  • If you can dream it, you can do it. -Walt Disney

  • Quality is a great business plan. -John Lasseter

  • Let's make some funny pictures. -Tex Avery

  • I never considered a difference of opinion in politics, in religion, in philosophy, as cause for withdrawing from a friend. -Howard Zinn

  • When critics sit in judgment it is hard to tell where justice leaves off and vengeance begins. -Chuck Jones

  • And what do you benefit if you gain the whole world but lose your own soul? -Jesus

  • A man should never neglect his family for business. -Walt Disney

  • What's most important in animation is the emotions and the ideas being portrayed. -Ralph Bakshi

  • Once you have heard a strange audience burst into laughter at a film you directed, you realize what the word joy is all about. -Chuck Jones

  • Before enlightenment: chop wood, carry water. After enlightenment: chop wood, carry water. -Buddhist Proverb

Producers Guild announces animation award nominees 2011

Share your views on the state of the Animation Industry.

Producers Guild announces animation award nominees 2011

Postby Charles » Tue Jan 04, 2011 12:21 pm

ProducersGuild.gif



DESPICABLE ME
Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
Producer: Bonnie Arnold

TOY STORY 3
Producer: Darla K. Anderson


................

Press Release:

PRODUCERS GUILD OF AMERICA ANNOUNCES THEATRICAL MOTION PICTURE AND TELEVISION NOMINATIONS FOR 2011

LOS ANGELES (January 4, 2010) – The Producers Guild of America (PGA) announced today the television and motion picture nominations for the 2011 Producers Guild Awards.


The theatrical motion picture nominees are:


The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:


127 HOURS
Producers: Danny Boyle, Christian Colson

BLACK SWAN
Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver

INCEPTION
Producers: Christopher Nolan, Emma Thomas

THE FIGHTER
Producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg

THE KIDS ARE ALL RIGHT
Producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray

THE KING'S SPEECH
Producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

THE SOCIAL NETWORK
Producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin

THE TOWN
Producers: Basil Iwanyk, Graham King

TOY STORY 3
Producer: Darla K. Anderson

TRUE GRIT
Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin


The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:


DESPICABLE ME
Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON
Producer: Bonnie Arnold

TOY STORY 3
Producer: Darla K. Anderson

Special Note: The PGA already announced the nominations for the Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures on December 2010; the list below includes producer credits.


The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:


CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER
Producer(s): Awaiting final credit determination

EARTH MADE OF GLASS
Producers: Reid Carolin, Deborah Scranton

INSIDE JOB
Producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs

SMASH HIS CAMERA
Producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger

THE TILLMAN STORY
Producer: John Battsek

WAITING FOR ‘SUPERMAN’
Producer: Lesley Chilcott


The television nominees are:


The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

"30 Rock” (NBC)
Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels,
David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

"Curb Your Enthusiasm” (HBO)
Producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel,
Erin O’Malley, Jeff Schaffer

"Glee” (FOX)
Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth
Silverstein

"Modern Family” (ABC)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon,
Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

"The Office” (NBC)
Producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

"Breaking Bad” (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons,
Michelle MacLaren

"Dexter” (Showtime)
Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

"Lost” (ABC)
Producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins,
Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

"Mad Men” (AMC)
Producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria
Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

"True Blood” (HBO)
Producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy
Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

"Murder on the Orient Express” (PBS)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Pillars of the Earth” (Starz)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Temple Grandin” (HBO)
Producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison
Owen

"The Pacific” (HBO)
Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London,
Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg,
Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost

"You Don’t Know Jack” (HBO)
Producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

"Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Deadliest Catch” (Discovery Channel)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Intervention” (A&E)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Kathy Griffin: My Life on the D-List” (Bravo)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Undercover Boss” (CBS)
Producer(s): Awaiting final credit determination

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television:

"The Amazing Race” (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman,
Bertram van Munster, Mark Vertullo

"The Colbert Report” (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell,
Allison Silverman, Jon Stewart

"Project Runway” (Lifetime)
Producer(s): Awaiting final credit determination

"Real Time with Bill Maher” (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy
Martin

"Top Chef” (Bravo)
Producer(s): Awaiting final credit determination

.................


Read more here.
_________________________________

Daily Z

Image
User avatar
Charles
 
Posts: 7460
Joined: Thu May 13, 2010 5:36 pm

Re: Producers Guild announces animation award nominess 2011

Postby Charles » Tue Jan 04, 2011 12:27 pm

Here's what Bonnie Arnold of DreamWorks has to say concerning her nomination for How To Train Your Dragon, sent in to us just now.

...............


"To be recognized by your peers for something you love to do is both humbling and rewarding. I feel so fortunate to work with such an amazing crew and this nomination is for all of us."
- Bonnie Arnold, producer
"How to Train Your Dragon"


.................


Congratulations Bonnie from everyone at AnimationNation.
_________________________________

Daily Z

Image
User avatar
Charles
 
Posts: 7460
Joined: Thu May 13, 2010 5:36 pm


Return to General Discussion